Turystyka historyczna

Narodowy Spis Powszechny

Turystyka historyczna

Turyście przemierzającemu gminę można polecić kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia.
 
Na terenie Czułczyc dostrzegamy doskonale zachowany element krajobrazu obronnego z okresu wczesnego średniowiecza zwany „Zamczyskiem”. Obiekt jest usytuowany w pobliżu szosy powiatowej Czułczyce – Okszów. Kształtem przypomina nieregularny czworobok z zaokrąglonymi narożami. Nasyp ma kształt ściętego stożka o powierzchni użytkowej ok. 300 mkw. Otacza go fosa o szerokości 7-8 m. Podobna budowla znajduje się w sąsiedniej wsi Sajczyce, lecz stan jej zachowania jest dużo gorszy.
 
W tej okolicy często można spotkać także odkrywane przez archeologów groby neolityczne i pozostałości osadnictwa ze wczesnego średniowiecza.
 
Ciekawą kartą historii gminy było powstanie styczniowe. 22 stycznia 1863 r. w majątku Bukowa Mała stoczono pierwszą zwycięską potyczkę, w Łowczy do działań zbrojnych przygotowywał się bohaterski powstańczy przywódca – Kazimierz Bogdanowicz. Najbardziej znanym wydarzeniem tamtego okresu była bitwa pod Malinówką stoczona 21 listopada 1863 r., która okazała się jedną z największych potyczek powstania styczniowego na terenie powiatu chełmskiego. Ślady tamtych wydarzeń możemy spotkać w terenie. Są to: głaz narzutowy zw. „kamieniem powstańców” znajdujący się w przestrzeni leśnej między Sawinem a Malinówką, krzyż przy szosie powiatowej Sawin – Urszulin w pobliżu miejscowości Bachus.
 
W sawińskim lesie przy ul. Klitne znajduje się prawdopodobnie zbiorowa mogiła poległych powstańców z oddziału Karola Krysińskiego. Na cmentarzu parafialnym w Sawinie posadowiona jest symboliczna mogiła w postaci drewnianego krzyża. Na placu kościelnym w Sawinie znajdziemy pomnik z piaskowca poświęcony tamtym wydarzeniom.
 
Okres zaborów to czas rusyfikacji terenu. Przykładami tych działań są powstałe cerkwie prawosławne w Czułczycach (obecnie kościół parafialny) i Sawinie (zburzona w 1938 r.).
 
Na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. na terenie gminy rozgrywała się krwawa bitwa I wojny światowej. Pozostały po niej stanowiska armatnie, znajdujące się we wsiach Bukowa Mała, Czułczyce, Łowcza, Petryłów oraz doskonale zachowane i regularne transzeje - okopy, które możemy oglądać przemierzając przestrzeń leśną na wschód od wsi Łukówek.
 
Okres II wojny światowej także odcisnął swoje piętno. 19 września 1939 r. oddziały armii „Modlin” stoczyły tu jednodniową potyczkę z nacierającymi z okolic Włodawy oddziałami niemieckimi. Na cmentarzu parafialnym w Sawinie znajdują się groby poległych żołnierzy, a na pamiątkę tamtych wydarzeń odsłonięto pamiątkową płytę. Okupant niemiecki tragicznie doświadczył mieszkańców wsi Krobonosz dokonując 26 maja 1942 r. masowej egzekucji. Obecnie w centrum wsi postawiono pomnik, który do dzisiaj dla wielu jest tragiczną lekcją historii.

W 1944 r. okolice wsi: Sawin, Średni Łan, Łowcza i Petryłów stały się poligonem doświadczalnym dla V1 – cudownej broni Hitlera. Na zamieszkałe tereny spadały rakiety, niosąc śmierć jej mieszkańcom. Ślady tych eksperymentów to potężne leje, widoczne w Sawinie i Petryłowie.
 
Tutaj też rodził się ruch oporu. Kilku jego członków za tę przynależność oddało życie. Upamiętnia to pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej, usytuowany w centrum Sawina.
 
Naprzeciwko tegoż znajduje się obelisk z czołgiem. Został on odsłonięty w 1987 r. w trakcie III Ogólnopolskiego Zlotu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego. Upamiętnia on formowanie od sierpnia 1944 do stycznia 1945 r. w okolicach Sawina jednostek 1. Korpusu Pancernego.
 
Oprócz pomnika-czołgu po tamtych wydarzeniach pozostały „ziemlanki” w lasach Podchylinia, Podgrabowy i Radzanowa, kapliczki odsłaniane w rocznice kolejnych kombatanckich Zlotów, pamiątkowe tablice w kościele parafialnym, sala tradycji w Zespole Szkół w Sawinie, a także mogiły żołnierzy rozstrzelanych wyrokami sądów polowych 1. Korpusu Pancernego na Podchyliniu.
 
Trzeba pamiętać, że będąca centrum gminy wieś Sawin, była jeszcze w XIX w. miasteczkiem. Wspomina o tym nie tylko Józef Korzeniowski w powieści „Krewni”, ale świadczą o tym nazwy ulic i założenia architektoniczne z promieniście rozchodzącymi się od Rynku ulicami.
 
Czułczyce-Kolonia. Wczesnośredniowieczne obwarowania „Zamczyska”. Fot. P. KrólikowskiSawin. Kamień powstańców. Fot. T. SutrykSajczyce. Odkrycie grobu neolitycznego. Fot. T. SutrykSawin, ul. Klitne. Tablica przy powstańczej mogile poległych powstańców bitwy pod Malinówką z oddziału płk.Karola Krysińskiego. Fot. P. KrólikowskiSawin, cmentarz parafialny. Symboliczna mogiła poległych w bitwach pod Bukową Małą i Malinówką w 1863 r. Fot. T. SutrykSawin, pl. Kościelny. Pomnik ku czci powstańcom styczniowym. Fot. P. KrólikowskiSawin, ul. Rynek. Cerkiew prawosławna – zdjęcie z 1934 r. (Ze zbiorów A. Czerwińskiego).Sawin, ul. Brzeska. Element polityki rusyfikacyjnej, budynek z lat 1904-05 r. Obecnie należy do Zespołu Szkół. Fot. T. SutrykŁowcza. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Fot. I. ŁubkowskiSawin, ul. Wygon. Tablica upamiętniająca bitwę pod Malinówką z 19 września 1939 r. Fot. T. SutrykSawin. Miejsce po próbach z „bombą latającą” V1. Fot. D. BógdałKrobonosz. Zbiorowa mogiła uczestników egzekucji. Fot. I. ŁubkowskiSawin, ul. Rynek. Pomnik poświęcony 50. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Fot. T. SutrykSawin, ul. Rynek. Pomnik-czołg – pamiątka formowania 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego. Fot. P. KrólikowskiPoczty sztandarowe podczas X Ogólnopolskiego Zlotu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego 7-8 czerwca 2008 r. Fot. T. SutrykSawin, Podchylinie. Kapliczka i rekonstrukcja żołnierskiej „ziemlanki” w miejscu formowania się 1 Brygady Zmotoryzowanej 1 Korpusu Pancernego. Fot. T. SutrykSawin, ul. Podgrabowa. Żołnierska kapliczka w miejscu formowania się 3 Brygady 1 Korpusu Pancernego. Fot. P. KrólikowskiSawin, ul. Rynek. Pozostałości miejskiego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego. Fot. D. Bógdał
 
 

Kontakt

Urząd Gminy Sawin
ul. Chutecka 12
22-107 Sawin
tel. (82) 567 30 12
fax. (82) 545 97 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
woj. lubelskie, pow. chełmski

Dostepność

Godziny pracy:

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 08.00 - 16.00
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30
Sobota Zamknięte
Niedziela Zamknięte

Wyszukiwarka

Planowane wyłączenia

Zamieszczono w związku z przesłaną petycją.

Publikacje do pobrania

Program Czyste Powietrze

Odbiór odpadów

Wycinka drzew

Logo Gminy Sawin

logo euroregion bug

Obrady Rady Gminy

Legislacja

Informacja przestrzenna

Aktualnie na stronie...

Odwiedza nas 2768 gości oraz 1 użytkownik.

Licznik od 22.08.2008 r.

10172005
DzisiajDzisiaj2574
WczorajWczoraj5399
TydzieńTydzień20254
MiesiącMiesiąc70569
WszystkieWszystkie10172005
Twoje IP 34.226.234.102

Wyślij plik na skrzynkę

Wypełnij e-wniosek

Krajowa Mapa Zagrożeń

Uzyskaj profil zaufany

Zarządzaj firmą

Google+