- Szczegóły
-
Odsłony: 43072
Dziedzictwo kulturowe gminy w postaci obyczajów i obrzędów jest chronione przez działające tu instytucje: Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz jej filię w Łowczy, szkoły, Świetlicę Socjoterapeutyczną oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej, a także stowarzyszenia: Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin oraz Stowarzyszenie Kobiet Gminy Sawin.
Placówki te realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu zachowanie i propagowanie gminnych tradycji jak najszerszemu gronu odbiorców. Wszyscy wiedzą, że dziedzictwo i przeszłość, to wartości pozwalające w pełniejszy sposób kształtować naszą przyszłość. Wydawane są różnego rodzaju publikacje w postaci książek, jak i lokalnej prasy. Mając to na uwadze, w gminie organizowane są liczne wystawy, festyny oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. W kalendarz naszej gminy wpisały się imprezy cykliczne:
-
Zawody sportowo-pożarnicze – pierwsza połowa maja,
-
Festyn „Noc Świętojańska” - pierwsza sobota po 24 czerwca,
-
Dni Sawina wraz z blokiem dożynkowym – druga połowa sierpnia,
-
Ogólnopolski Zjazd Sawiniaków – organizowany co 4 lata na przełomie maja i czerwca.
Poza uroczystościami cyklicznymi organizowane są także imprezy, zawody i konkursy okolicznościowe.
Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sawinie działa utworzony w 1999 roku zespół „Wrzos”. W repertuarze zespołu znajdują się: pieśni ludowe, religijne, kolędy, piosenki biesiadne, widowiska obrzędowe oraz programy artystyczne. Poprzez swoje liczne występy Zespół „Wrzos” promuje gminę na szczeblu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim, jak również poza granicami państwa.
Turyści, którzy pragną zaczerpnąć trochę wiedzy na temat życia naszych przodków, mogą udać się na ul. Kościelną 43 w Sawinie do mini skansenu: „Świat staroci Józefa”.
W gminie aktywnie działają twórcy i artyści ludowi, prezentujący swoje dokonania na wystawach, konkursach i uroczystościach. Są to m.in.:
-
Jan Koguciuk (Łukówek) – rzeźbiarz i malarz,
-
Bogdan Hawryluk (Sawin) – rzeźbiarz i malarz,
-
Andrzej Pacała (Sawin) – rzeźbiarz i malarz,
-
Czesław Łubkowski (Sawin) – wyroby z wikliny,
-
Jadwiga Szaluś (Sawin) - wyroby biżuterii z włóczki i skóry, robótki szydełkowe, palmy,
-
Jadwiga Majówka (Bukowa Wielka) – poetka, śpiewaczka ludowa, zdobienie pisanek,
-
